Z vidika sistemskega gledanja in sistemskega razumevanja je vedno bolj jasno, od kod prihajajo nekatere kompleksne dinamike, pojavljajoče se v organizacijskih in poslovnih sistemih. Podjetja so namreč vedno bolj podvržena nenehnim spremembam. Prilagajati se morajo na vseh področjih. Vodenje in upravljanje ni nobene izjema. Če je bilo za preteklo obdobje značilno, da se je lahko vsak posameznik loteval sprememb na mikro nivoju samostojno, pa za današnjii dinamičen svet tega ne moremo več trditi. Tako se morajo oblikovati multidisciplinarni timi, ki se lotevaja sprememb. Tisti, ki se ne prilagodijo, stagnirajo ali celo propadejo.
Gre za znanstveno delo, ki kot prvo v slovenskem prostoru uporablja novo varianto teorije sistemov kot vede o doseganju čim večje celovitosti obravnavanja. Imenuje se ORGANIZACIJSKE SISTEMSKE POSTAVITVE. Ime pove, da je ta varianta teorije sistemov usmerjena v obravnavo organizacij in to s kibernetskim pristopom, tj. z vidika vplivanja na dogajanje, ki je zapleteno in zato zahteva interdisciplinaren pristop. Poglavja se med seboj razlikujejo po izbranih vidikih in poudarkih tako, da se dopolnjujejo in skupno prispevajo k celovitosti v obravnavi organizacij, torej k bistvu sistemskega pristopa, prikazanega v uvodnem poglavju. Zato ima knjiga značaj monografije v obliki interdisciplinarnega zbornika.
Knjigo dopolnjuje tudi pregled, kaj je značilno za vodenje v podjetjih, ki delujejo v Sloveniji.
V raziskavi analiziramo odnos med podjetjem in vodji. Zanima nas, kaj je značilno za vodenje v podjetjih, ki delujejo v Sloveniji. Uporabimo standardiziran vprašalnik, ki so ga izpolnili sodelavci in podatke iz projekta Zlata nit. Situacijo v proučevanih podjetjih proučujemo v obdobju 2007 do 2016, da bi ugotovili, ali obstajajo na področju vodenja med proučevanimi obdobji pomembne razlike. Posebno pozornost namenjamo: 1. odnosu med podjetjem in vodjo, 2. vlogi in kakovosti dela vodij, 3. organizacijski kulturi, klimi in odnosom, 4. podjetništvu in inovativnosti, 5. kakovosti delovnega okolja, 6. osebni rasti in razvoju ter 7. čustveni pripadnosti. Analiza predstavlja vpogled v situacijo na področju vodenja, identificira izzive na področju vodenja ter sporoča, da so na vodenje vplivali kontekstualni dejavniki, posebej zaostrena gospodarska situacija v letu 2009.
Postavljanje prioritet je veščina, ki bi jo morali ponotranjiti že v obdobju odraščanja. Prispevek obravnava, kako spremembe vplivajo na postavljanje prioritet in kaj na splošno manjka Slovencem, da bi lahko bili osebno in poslovno uspešni. Avtor izhaja iz lastnih opažanj, ki jih je zadnjih dvajset let sistematično beležil kot vodja in predavatelj ter pridobival tudi z opazovanjem svojega širšega socialnega okolja. Ugotovitve je strnil v naslednje sklope: informacijska pismenost; znanje tujih jezikov; dolgoročen pogled; upravljanje časa; finančno znanje; samozavest – zaupanje vase.
Prednost te knjige je tudi v tem, da nihče od avtorjev ni teoretik brez praktičnih izkušenj s področja, o katerem pišejo, niti ni med njimi nikogar brez teoretičnih znanj in visokošolskih izkušenj.